FAQ - Słownik SEO - Najpoularniejsze terminy 1. Wyszukiwarka internetowa
 2. Robot wyszukiwarki internetowej
 3. SERP
 4. SEM
 5. SEO
 6. Pozycjoner stron www
 7. White Hat SEO
 8. Black Hat SEO
 9. Gray Hat SEO


Wyszukiwarka internetowa

(ang. Search Engine) to aplikacja bądź witryna internetowa, która umożliwia swoim użytkownikom odnalezienie poszukiwanych informacji w Internecie. Informacje o treściach oraz plikach dostępnych w sieci gromadzone są w sposób automatyczny (obszar wyznaczony do indeksowania przez wyszukiwarkę).


Robot wyszukiwarki internetowej

(ang. Web Crawler) to wyspecjalizowany program indeksujący (gromadzący), informacje o dostępnej online zawartości serwisów internetowych. Zgromadzone dane zostają poddane nieustającym ocenom, mającym bezpośrednie przełożenie na pozycje witryn pod określone wyrażenia kluczowe. Profesjonalnie przeprowadzona usługa pozycjonowania sprawia, że promowana strona www jest dobrze dostosowana do bieżących algorytmów robotów indeksujących, przez co osiąga najwyższe pozycje w wynikach wyszukiwania.


SERP

(ang. Search Engine Results Page) - wyniki wyszukiwania prezentowane w wyszukiwarce internetowej (zwykle witryna prezentująca listę znalezionych adresów stron, które według algorytmu danej wyszukiwarki najbardziej odpowiadają zapytaniu użytkownika).


SEM

(ang. Search Engine Marketing) czyli szeroko pojęty marketing w wyszukiwarkach internetowych. Jest to zbiór działań promocyjnych (kampanie linków sponsorowanych np. AdWords + SEO), mających w konsekwencji uzyskanie możliwie jak najlepszych pozycji strony (wzg. wybranych fraz kluczowych) w naturalnych oraz płatnych wynikach wyszukiwania.


SEO

Optymalizacja dla wyszukiwarek internetowych (ang. Search Engine Optimization; zwana także pozycjonowaniem, ang. Web Positioning) - pozycjonowanie to zbiór działań, które w konsekwencji mają wypromować daną stronę www, czyli doprowadzić ją do osiągnięcia jak najwyższych pozycji w naturalnych (nie płatnych) wynikach wyszukiwania na dane wyrażenia kluczowe. Promowane słowa kluczowe, najczęściej określają przedmiot działalności danej firmy - jej produkty czy też usługi.


Skuteczne pozycjonowanie to przede wszystkim odpowiednie przygotowanie strony internetowej. Dlatego też specjaliści SEO optymalizują witryny pod kątem wybranych wyrażeń i bieżących wymagań wyszukiwarki. W trakcie samej optymalizacji, należy odnaleźć wszystkie przeszkody uniemożliwiające zaistnienie strony w globalnej sieci. Dzięki pozycjonowaniu zwiększa się liczba odwiedzin strony, co za tym idzie firma ma więcej potencjalnych klientów i większe obroty ze sprzedaży online.


Pozycjoner stron www

I za razem specjalista ds. SEO to osoba, która zawodowo zajmuje się pozycjonowaniem witryn internetowych w wyszukiwarkach, specjalista do spraw promocji serwisu.


White Hat SEO

To pozycjonowanie z użyciem tylko i wyłącznie metod etycznych. Tworzenie witryn przyjaznych wyszukiwarkom, a także ich użytkownikom. Cała zawartość promowanego serwisu jest "widoczna" dla odwiedzającego jak i wyszukiwarki, linki są stałe i prowadzą z zaufanych serwisów przez co wyniki pozycjonowania są długotrwałe i stabilne.


Black Hat SEO

To zastosowanie nieetycznych metod pozycjonowania z wykorzystaniem wszystkich możliwych sposobów nie zważając na wskazówki wyszukiwarek. Strona promowana opisywanym sposobem jest stworzona głównie dla robotów wyszukiwarki, a nie dla odwiedzających. Bardzo często ukrywa się w niej teksty zawierające nienaturalnie powielone wyrażenia kluczowe, bądź co gorsza cała jej zawartość jest automatycznie generowaną treścią pobieraną z innych serwisów. Pozycjonowanie ta metodą jest bardzo ryzykowne i w konsekwencji może doprowadzić do całkowitego usunięcia serwisu z indeksu wyszukiwarki czyli tzw. bana.


Gray Hat SEO

To promowanie serwisu na granicy dwóch wcześniej opisywanych metod czyli White Hat SEO i Black Hat SEO. W praktyce trudno określić kiedy można uznać ją za przekroczoną, ponieważ pozycjonowanie w pełni zgodne z wytycznymi dla webmasterów Google, oznacza na przykład rezygnację z tzw. zaplecza. Zaplecze pozycjonerskie to strony stworzone głównie po to, aby umieszczać na nich linki wychodzące do promowanych serwisów www.


cdn.Tagi

 • Słownik SEO
 • Specjalisty SEO
 • Pozycjonera
 • Webmastera
 • Informatyka
 • Najpopularniejsze terminy

Google+


Co to jest wyszukiwarka internetowa?

(ang. Search Engine) to aplikacja...czytaj...

Blog

© Przemysław Grell 2009 - 2024

Ta strona korzysta z ciasteczek. Zanim skopiujesz treści z tej witryny, zapoznaj się polityką prywatności.